Izgradnja bioplinske elektrarne na odlagališču komunalnih odpadkov Možura
17. 6. 2025
V okviru dolgoročnega reševanja problematike odlaganja komunalnih odpadkov je bilo za območje občin Bar in Ulcinj zgrajeno medobčinsko odlagališče komunalnih odpadkov Možura. Deponija Možura že več let uspešno zbira bioplin. Odstotek metana v bioplinu je približno 50%, zaradi škodljivih vplivov metana na okolje pa ga sežigajo. Kot stranski produkt nastane CO2, ki še vedno onesnažuje okolje in škoduje zdravju prebivalcev. Javno podjetje Možura d.o.o. Bar je zato načrtovalo nadgradnjo obstoječe infrastrukture z namenom spodbujanja obnovljivih virov energije.
V sklopu projekta z naslovom "Izgradnja bioplinske elektrarne na odlagališču komunalnih odpadkov Možura" se bo na obstoječi infrastrukturi odlagališča komunalnih odpadkov Možura zgradila bioplinska elektrarna. Projekt je na podlagi sporazuma med MZEZ in MOPE sofinanciran iz Podnebnega sklada Ministrstva za okolje, podnebje in energijo RS.
Bioplin, ki vsebuje visok odstotek metana, se bo dovajal v generatorje (motorje), ki bodo proizvajali električno energijo. Izdelana je bila že študija izvedljivosti, ki je pokazala, da je na odlagališču možno zgraditi bioplinsko elektrarno z močjo najmanj 1 + 0,5 MW, kar pomeni, da sistem za zajemanje deponijskega plina lahko zbere 400-500 m3/h bioplina. Odlagališče bo del proizvedene električne energije porabilo za lastne potrebe, ostalo pa bo prodajalo preko pooblaščenih trgovcev z električno energijo.
Projekt zajema tudi ozaveščanje lokalnih samouprav in javnih komunalnih podjetij o uporabi bioplina kot obnovljivega vira energije. Izvedeni bodo promocijski dogodki (3 konference, 1 okrogla miza) in izobraževanje zaposlenih.
Namen projekta je z uporabo obnovljivih virov zmanjšati onesnaževanje okolja. Bioplinska elektrarna bo proizvedla od 222,424 do 667,273 KW električne energije na leto. Proizvedena električna energija bo zadostovala za delovanje odlagališča ter za celoletno oskrbo 200-400 gospodinjstev z električno energijo.
Slovenija s Črno goro razvija programsko sodelovanje. Državi sta 7. februarja 2008 podpisali Sporazum o razvojnem sodelovanju, ki je začel veljati 30. aprila 2009. Na podlagi sporazuma sta državi imenovali člane Skupnega odbora, ki usklajuje prioritetna področja in vsebine slovenske razvojne pomoči Črni gori.
Skladno z meddržavnim dogovorom se razvojno sodelovanje s Črno goro osredotoča na področja energetike, ekologije, varovanja okolja in trajnostnega razvoja, na najmanj razvite dele na severu Črne gore. Predvsem v smislu razvoja kakovostne turistične ponudbe in ekoturizma ter izboljšanja obstoječe turistične ponudbe, kot prednostnih nalog gospodarske politike Črne gore v tem predelu države, pa tudi usposabljanju s področja približevanja EU in harmonizaciji z zakonodajo EU.
Več o projektu: