Solarni paneli na strehah ustanov v Krivi Palanki
22. 11. 2024
Na območju občine Kriva Palanka v Severni Makedoniji imajo letno več kot 250 sončnih dni, kar predstavlja pomemben vir energije, ki ga lokalna skupnost lahko uporablja za lastno proizvodnjo.
V ta namen je želela občina izgraditi sončne elektrarne za proizvodnjo zelene energije, pri čemer ji je preko mednarodne razvojne pomoči (MRS) pomagala Republika Slovenija.
Severna Makedonija je za Slovenijo ena izmed prioritetnih držav v nudenju MRS. Skladno z meddržavnim dogovorom se MRS med Slovenijo in Severno Makedonijo osredotoča na varovanje okolja, predvsem na zaščito vodnih virov in gospodarjenje z odpadnimi vodami ter energetsko učinkovitost.
V sklopu projekta "Postavitev solarnih panelov v Krivi Palanki" je občina Kriva Palanka izvedla nakup in montažo panelov na petih občinskih stavbah (vrtec, internat, lokalni muzej, osnovna šola in stavba občinske uprave). Omenjene institucije so imele namreč zaradi energetske krize visoke stroške za električno energijo. Zaradi visokih stroškov so bile prisiljene zmanjšati obseg storitev, kar je predstavljalo slabe pogoje za delo in za lokalno prebivalstvo, predvsem zaposlene in otroke v vzgojnih in izobraževalnih ustanovah.
Solarni paneli na občinski stavbi
Nameščene sončne elektrarne bodo zagotavljale 8-9 kW na vsako ustanovo oz. skupno 42,77 kW električne energije. Proizvedena energija se bo uporabljala predvsem za lastno porabo, vendar bodo v poletnem obdobju, ko je proizvodnja najvišja, poraba pa minimalna, ustvarjeni pogoji za oddajo proizvedene energije v omrežje nacionalnega distributerja električne energije. V obdobju, ko je proizvodnja nižja od porabe, bodo lokalne ustanove prejemale elektriko iz distribucijskega omrežja. Po preizkusnem obratovanju in priključitvi na omrežje je predvideno tudi usposabljanje in zaposlitev vsaj ene osebe, ki bo odgovorna za upravljanje nameščenih solarnih panelov.
Solarni paneli na lokalnem vrtcu
Projekt ima pomemben vpliv na okolje, saj prispeva k zmanjšanju porabe energije, proizvedene iz fosilnih goriv, učinkovitejše delovanje institucij pa bo pozitivno vplivalo na gospodarsko rast, kvaliteto življenja in izboljšanje delovnih pogojev za lokalno prebivalstvo.