Občina Dojran je objavila razpis za izbiro izvajalca izgradnje rastlinskih čistilnih naprav (RČN)
12. 11. 2024
Dojransko jezero je naravni spomenik državnega pomena in pomembno naravovarstveno območje v mednarodnem merilu. Kot ena najpomembnejših turističnih lokacij v državi je Dojransko jezero tudi ključen dejavnik gospodarskega razvoja občine Dojran. Kvaliteta vode v Dojranskem jezeru se je v zadnjih letih drastično poslabšala zaradi onesnaženja iz obstoječe čistilne naprave v Novem Dojranu, ki neposredno odvaja nezadostno prečiščeno odpadno vodo v jezero, ter zaradi pomanjkanja sistema za zbiranje in čiščenje odpadne vode v vaseh v povodju Dojranskega jezera. Občina Dojran je že dejavno pristopila k reševanju problema in financirala izdelavo študij izvedljivosti, v zadnji fazi izdelave je načrt upravljanja za Dojransko jezero, ki opredeljuje nujne ukrepe za vzpostavitev sistema odpadnih voda na celotnem območju občine Dojran.
V sklopu projekta bodo zgrajeni konvencionalna čistilna naprava za čiščenje komunalnih odpadnih voda na osnovi tehnologije MBBR za mestna območja Novi Dojran, Stari Dorjan in Sretenovo ter dve RČN za naselji Furka in Crničani. Nova infrastruktura bo zmanjšala onesnaževanje jezera z odpadnimi vodami in omogočila revitalizacijo ekosistema. ter vzpostavitev odporne infrastrukture za čiščenje odpadnih voda, ki ima manjšo porabo energije. Rastlinske čistilne naprave namreč posnemajo samočistilno funkcijo narave in s pomočjo rastlin preko filtracije, sedimentacije, aerobne in anaerobne razgradnje ter absorpcije učinkovito čistijo organske snovi, dušikove spojine, težke kovine, fosfate in druge strupene snovi. V okviru projekta se bo izvedlo tudi usposabljanje zaposlenih za upravljanje z RČN.
Občina Dojran je 7. 11. 2024 objavila razpis za izbiro izvajalca izgradnje RČN (rok za prijavo je 22. 11. 2024):https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie/d08748f0-0465-49fe-99df-9497894d66ea/14
Slovenija bo s sofinanciranjem projekta ”Čiščenje odpadnih voda v povodju Dojranskega jezera” pripomogla k:
- Vzpostavitvi učinkovitega sistema čiščenja odpadnih voda, z izgradnjo rastlinskih čistilnih naprav.
- Izboljšanju kakovosti vode.
- Trajnostnem upravljanje vodnih virov.
- Gospodarski rasti in izboljšanih pogojih za razvoj turizma.
Severna Makedonija je za Slovenijo ena izmed prioritetnih držav v nudenju mednarodne razvojne pomoči. Skladno z meddržavnim dogovorom se razvojno sodelovanje med Slovenijo in Severno Makedonijo osredotoča na varovanje okolja, predvsem na zaščito vodnih virov in gospodarjenje z odpadnimi vodami ter energetsko učinkovitost. Pri tem se daje poseben poudarek krepitvi gospodarskega razvoja in uravnoteženemu regionalnemu razvoju ter posodobitvi javne uprave in usposabljanju s področja približevanja EU.